Skip to content Skip to footer

BEEBIRIIDED – Milliseid riideid vastsündinule osta?

Riided vastsündinule

Täpsemad valikud olenevad küll sündimise aastaajast, kuid minu soovitus oleks valida väga mugavalt selga pandavad riided. Et nad oleks kas venivad või lihtsasti kinnipandavad (trukid, lukk, nööbid, paelad). Täitsa vastsündinute puhul ei soovitaks valida üle pea tõmmatavaid riideid, sest beebidele riietamine enamasti ei meeldi.

Milliseid riideid vastsündinule kindlasti osta  tasuks? Igast ühest tasuks osta mõned eksemplarid:

Pluusid (Õhemad, paksemad) – Parem kui eest lukuga/trukkidega/nööpidega. Kui ülepea tõmmatavad, siis kindlasti venivast materjalist või kaela juurest lahtikäivate trukkide/nööpidega.

Püksid (Õhemad, paksemad, sipupüksid) – Pükste puhul tasub veenduda, et nende kummiäär/keskosa ei oleks kuidagi kõhtu sooniv. Väga head on ka paelaga reguleeritavad püksid, sest nii võib osta suurema numbri, need esialgu natuke rohkem kokku tõmmata (ja alt ääred üles keerata) ning hiljem (kui laps on veidi suurem) edasi kasutada, lastes paelaosa järgi. Hiljem, kui laps hakkab käputama, on väga head ka sellised püksid, millel on põlveosad paksemad – siis ei kulu need nii kiiresti ära.

Lühikeste ja pikkade varrukatega body’d – Hiljem, kui laps on juba suurem, ei ole pluuside ja body’de üle pea tõmbamine enam probleem. Esialgu soovitan aga valida pigem hõlmikbody – see on mitmest kohast trukkidega (vms) kinni pandav ja lihtsustab riietamist.

Toakombed/ Õuekombed – Nii paksemad kui õhemad, lühikeste ja pikkade varrukatega – olenevalt aastaajast ja ilmast.

Magamisriided – Väga hästi sobivad (soovitatavalt naturaalsest nahasõbralikust materjalist) toakombed või body/pluus ja püksid. Magamisriided tasub valida ka vastavalt aastaajale ja magamistoa temperatuurile. Nagu ka täiskasvanutel, tasub siiski arvestada, et isegi kui toas on soe, on magaval inimesel (ühe koha peal lebades) alati veidi jahedam.

Sokid – Head oleks sellised sokid, millel on kummiäär, et nad paremini jalas püsiksid, aga mis ei hakka ka liialt jalga soonima. Olemas võiks olla nii soojemad kui õhemad sokid. Hiljem, kui laps hakkab end püsti ajama (õpib seismist, kõndimist), on väga head libisemisvastase tallaga sokid.

Papud – Vastsündinul ei ole jalanõusid tarvis. Hakkama saab ka paksude sokkide või pehmete papude/sussidega. Talveks soetavad osad emmed lastele ka kapukad. Jalanõud tulevad mängu hiljem – siis, kui laps ennast juba püsti ajama hakkab.

Mütsid (õhemad, paksemad) – Vastsündinu pea on väga õrn ja seetõttu tuleb see soojas hoida. Kindlasti tasub õhem müts pähe panna ka toas, pärast vannitamist. Õhem, naturaalsest materjalist müts sobib külmemal ajal hästi ka soojema mütsi all kandmiseks.

Kindad – Kuna paljudel vastsündinutele mõeldud riietel on pealekeeratavad otsad või kinnised jalaosad, siis võib juhtuda, et „toakindakesi“ ei lähegi vaja. Pealekeeratavad otsad või toakindad on lisaks käte soojendamisele mõeldud ka selleks, et mitte lasta beebil end küüntega kriimustada. Küll aga läheb väljaskäimise kindaid tarvis külma ilmaga. Ise valisin beebile külmemal ajal väljaskäimiseks Joha meriinovillased ja kummipaelaga reguleeritavad labakindad.

Titesall/ ilalapp (kolmnurkne kaelarätt) – Vastsündinul pole nendega küll midagi peale hakata, kuid etteruttavalt võiks neid siiski juba varuda. Neid puuvillaseid kaelaseotavaid lappe võiks olla mitmeid (ühel hetkel hakkab sülge väga palju tekkima). Tasub soetada ka vähemalt üks selline kolmnurkne sall, mille tipus on ka näritav osa.

Ujumispüksid – Kui on plaan beebide ujutamises käima hakata, siis tasuks valmis osta ka ujumispüksid. Need on lekkekindlad ehk nende sisse pole vaja eraldi mähet panna. Ujumispükse saab osta näiteks NordBaby poest. Alati on muidugi variant ka iga kord ühekordset ujumismähet kasutada.

BEEBIRIIDED – MILLISEID RIIDEID VASTSÜNDINULE OSTA